Jdi na obsah Jdi na menu
 


Irský kůň (tinker)

Popis a charakteristika:Obrazek

Kohoutková výška tinkerů se pohybuje mezi 135 - 158 cm, v současné době se chová v lehčím tažném typu a pony typu. Odborníci mají problém je přiřadit k určitému druhu - jejich výška je sice menší, tělesná stavba však odpovídá chladnokrevníkovi. Typickým znakem je černobílé nebo hnědobílé zbarvení, občas se vyskytnou i vraníci s odznaky. Mají bohatou hřívu, silně ožíněný a velmi dlouhý ocas a bohaté hedvábné rousy.

Tinker je velice odolný, ve své domovině je chován celoročně venku, dobře snáší volné ustájení a nemá aklimatizační problémy. Nejraději je ve společnosti jiných koní, protože má vyvinuté sociální cítění. Zajímavá je i jeho láska k vodě, pokouší se "vykoupat" i v malé kaluži. Srst není třeba příliš upravovat, při plísních kůže pomůže pravidelné mytí. Rousy se musí udržovat v čistotě denním kartáčováním. Před výstavou je třeba rousy umýt a vetřít do nich jemné piliny, které je vybělí a načechrají.

Povaha:

Povaha tinkera je velmi dobromyslná a rozvážná. Koně mají pevné nervy, ve vypjatých situacích však můžou být tvrdohlaví. Člověkem jsou snadno ovladatelní.

Využití a sport:

V Irsku je tinker vnímám jako hodnotný pracovní kůň, pro kterého zatím není ustanoven chovatelský řád. Dodnes tam existují "půjčovny koní", ve kterých Vám zapůjčí koně i s vozem a můžete prožít dovolenou jako kočovný cikán. V Evropě patří mezi "hobby - koně", tj. koně pro volný čas. Může chodit pod sedlem i v zápřeži a bývá využíván i pro hipoterapii.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hruza a des

(hejdy, 13. 4. 2009 15:18)

JE TO TU HROZNE SAME KRADENE FOTKY Z JINYCH WEBU KACENO DEJ SEM I NE¨CO JINYHO

hezky

(ladynka, 23. 3. 2009 17:18)

je to tu hezky ale dej výc fotek a nejenom od slawik

Pořád to samé

(Kritic stranek, 22. 3. 2009 8:07)

Slaeik,slawik slawik mno takže tyhle stranky by mohly byt naprosto dokonalé ale chtelo by to dat fotky do textu(všechny) a nedávat tady fotky jenom od slawik!

toť vše kritic